Sadzenie truskawek pnących: kiedy i jak sadzić odmiany frigo i wiszące

Truskawki pnące cieszą się coraz większą popularnością wśród miłośników ogrodnictwa, dzięki swoim aromatycznym owocom i atrakcyjnemu wyglądowi. Odmiany frigo i wiszące są doskonałym wyborem zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych ogrodników. W tym artykule dowiesz się, kiedy i jak sadzić te apetyczne owoce, aby cieszyć się nimi przez cały sezon.Cieszy mnie, że zainteresowałeś się tematem sadzenia truskawek pnących. Uwierz mi, nie ma nic piękniejszego niż spożywanie własnoręcznie wyhodowanych, soczystych owoców. Zatem bez zbędnych przedłużeń przejdźmy do rzeczy.

Wybór odpowiedniego czasu na sadzenie truskawek pnących

Z pewnością zadajesz sobie pytanie: kiedy sadzić truskawki pnące? Cóż, jestem przekonany, że nie ma na to uniwersalnej odpowiedzi, ale zwykle najlepszym momentem na ich sadzenie jest okres wiosenny – od marca do maja. Dzięki temu truskawki zdążą się odpowiednio ukorzenić i zaczną rosnąć z impetem.

Truskawki frigo – co to takiego i jak je sadzić?

Warto wiedzieć, że truskawki frigo to specjalny rodzaj sadzonek, które przeznaczone są do sadzenia w późniejszym okresie – można je z powodzeniem posadzić nawet w połowie sezonu! Niezależnie od tego, czy już wcześniej słyszałeś o tym, czy nie, warto zapoznać się z tym tematem. Jak sadzić truskawki frigo? Przede wszystkim pamiętaj, żeby sadzonki zamoczyć w wodzie na 2-3 godziny przed rozpoczęciem sadzenia, aby przywrócić im odpowiednie nawodnienie. Następnie wykop dziurę o głębokości 10-15 cm i umieść sadzonkę tak, aby kolię korzeniową umieścić poniżej powierzchni ziemi, a korzenie swobodnie się rozłóżą. Jeżeli chcesz dać swoim truskawkom frigo co najlepsze, nie zapomnij o nawożeniu i drenażu oraz o umiarkowanym, ale regularnym podlewaniu – wody nie może być za mało ani za dużo.

Truskawki wiszące – jak je sadzić?

Truskawki wiszące jako odmiana pnąca szczególnie przypadną Ci do gustu, jeśli masz ograniczoną ilość miejsca w swoim ogrodzie, ale pragniesz uprawiać te aromatyczne owoce. Oczywiście, powstaje pytanie – jak sadzić truskawki wiszące? Przygotowując donice, pamiętaj o wybraniu takiej, która mierzy przynajmniej 30-40 cm głębokości, aby korzenie miały wystarczająco dużo miejsca na rozwój. Następnie warto wypełnić donicę ziemią z dodatkiem kompostu, by zapewnić bogactwo składników odżywczych. Sadzimy kolejno truskawki, umieszczając je na głębokości około 10-15 cm. Aby zawiesić truskawki, możemy użyć specjalnych konstrukcji, talerzyków do kwiatów bądź przytwierdzić je do pergoli czy balkonu. Oczywiście, nie można zapomnieć o regularnym podlewaniu i w razie potrzeby dostosowaniu nasłonecznienia.

No dobrze, a co z pielęgnacją tych truskawek?

Wiesz już, jak sadzić truskawki pnące oraz jak podejść konkretnie do odmian wiszących i frigo. Być może nurtuje Cię pytanie – jak o nie dbać? Otóż, oprócz regularnego podlewania, ważne jest kontrolowanie wilgotności gleby. Latem truskawki potrzebują więcej wody, w związku z czym potrzebują również nawodnienia. Jeśli chodzi o nawożenie, warto zacząć na wiosnę od zastosowania kompostu, a później dodawać na bieżąco granulat czy płynny nawóz. Myślę, że dzięki tym wskazówkom poradzisz sobie z uprawą truskawek pnących i będziesz mógł cieszyć się ich smakiem przez cały sezon.

Porada dla miłośników truskawek pnących: sadzenie i pielęgnacja

Pragnąc cieszyć się smakiem wyśmienitych truskawek pnących, warto wiedzieć, że optymalnym okresem na ich sadzenie jest wiosna, między marcem a majem. Truskawki frigo, z kolei, można sadzić nawet później, dbając o ich odpowiednio wcześniejsze zamoczenie. Odnośnie odmiany wiszącej, pamiętajmy o glebie z dodatkiem kompostu i odpowiedniej głębokości donicy. Kluczem do sukcesu jest też dostosowanie nasłonecznienia i regularne podlewanie. Bez względu na to, czy wybierzesz truskawki frigo, czy wiszące, poświęć im troskę, a w zamian zyskasz owocowe rarytasy przez cały sezon.

Total
0
Shares
Prev
Smażenie dorsza bez skóry: Poradnik krok po kroku

Smażenie dorsza bez skóry: Poradnik krok po kroku

Smażony dorsz to danie, które z pewnością zadowoli podniebienie niejednego

Next
Jak wyleczyć dnę moczanową domowym sposobem: przetestowane metody leczenia

Jak wyleczyć dnę moczanową domowym sposobem: przetestowane metody leczenia

Dna moczanowa to dolegliwość znana również jako artretyzm lub podagra, która

Inne, polecane artykuły w serwisie