Czym wywabić plamy z żywicy i inne uporczywe plamy: praktyczne porady

Zdarza się, że podczas letnich spacerów czy pikników niespodziewanie na naszej odzieży pojawiają się uporczywe plamy z żywicy czy innych trudnych do usunięcia substancji. Plamy na ubraniach potrafią irytować, a ich pozbycie się może okazać nie lada wyzwaniem. W tym artykule przedstawimy praktyczne porady, które ułatwią Ci wyeliminowanie plam z żywicy oraz innych trudnych do usunięcia zabrudzeń, takich jak plamy z krwi, kawy, trawy, wina czy owoców. Sprawdź nasze sprawdzone metody i ciesz się czystymi ubraniami bez trudu!

Wywabianie plam z żywicy

Czy na twojej odzieży pojawiła się plama z żywicy? Nie martw się, jak się okazuje, istnieje kilka sprawdzonych sztuczek, które pozwolą ci się jej pozbyć. Na początek, użyj sztywnego zamrożonego noża lub plastikowej karty do zeskrobania żywicy z powierzchni tkaniny, ale uważaj, aby nie uszkodzić materiału. Następnie, posmaruj plamę spirytusem salicylowym czy też acetonem i delikatnie wetrzyj w miejsce zabrudzenia. Pozostaw na chwilę, aż zobaczysz, że żywica zaczyna się rozpuszczać, następnie przemyj środek czyszczący i wytrzyj plamę czystą szmatką. Na koniec, upierz ubranie w zwykły sposób!

Usuwanie plam z krwi

Plamy z krwi należą do tych, których pozbycie się może okazać trudne, ale na szczęście mamy na to rozwiązanie! Przede wszystkim ważne jest, aby jak najszybciej zareagować. Jeżeli plama jest świeża, przemyj ją zimną wodą – pod żadnym pozorem nie używaj ciepłej! Aby wzmocnić i przyspieszyć działanie, możesz dodać do wody również odrobinę soli kuchennej. Jeżeli plama jest już wyschnięta, możesz zastosować nadtlenek wodoru lub tlenowy środek wybielający. Po aplikacji wybranego środka, upierz ubranie w pralce zgodnie z zaleceniami producenta.

Walczymy z plamami z kawy

Plamy z kawy potrafią dać w kość, zwłaszcza gdy pojawią się na białym ubraniu. Najlepiej jak najszybciej przemyć plamę wodą, aby nie dała się za bardzo we znaki. Jeżeli będzie trzeba, możemy użyć gliceryny lub innego handlowego środka przeznaczonego do usuwania plam. Upratować naszą odzież może także dobrze dawno znany talarek z wodą i octem – do jednej części octu dodać dwie części wody, a następnie dokładnie przemyć na tym roztworem plamę. Oczywiście po takim zabiegu należy przeprać ubranie w pralce.

Jak poradzić sobie z plamami z trawy?

Jeśli dzieciaki wróciły z trawiastymi plamami na ubrankach, istnieje kilka sposobów na ich usunięcie. Próbując odpowiedzieć na pytanie: “czym wywabić plamy z trawy?“, można po kolei przetestować takie środki jak między innymi alkohol, mydło, amoniak, czy też mocniejsze detergenty. Pamiętaj jednak, aby stosować je odpowiednio do rodzaju tkaniny, by nie zaszkodzić ubraniom. Po przeprowadzeniu zabiegu oczywiście spróbuj wyprać rzecz w pralce.

Rozprawiamy się z plamami z wina

Zastanawiasz się czym wywabić plamy z wina? Jeśli plama jest świeża, spróbuj nasączyć ją solą lub ziemniaczaną mąką, które pochłoną czerwoną barwę. Następnie, przemyj plamę wodą z dodatkiem owocowego octu winnego, soku z cytryny lub odbarwianego wodnego roztworu żelu do płukania. Jeśli plama jest wyschnięta, nie przegrywaj walki ze splamionym ubraniem, początkowo przemyj zabrudzenie białym winem, a następnie wypróbuj jeden z wcześniejszych sposobów. Na koniec upierz ubranie tak, jak zwykle.

Usuwanie plam z owoców

Na deser zostawiliśmy sposób na usuwanie plam z owoców. Plamy te mogą się okazać wyjątkowo uporczywe, ale mamy tu kilka rad. Jeśli plama jest świeża, użyj do jej przemywania wody z amoniakiem – stosuj roztwór, który składają się z jednej części amoniaku i trzech części wody. Jeśli jednak plama jest już wyschnięta, przemyj ją octem, a następnie płynem do mycia naczyń. Jak zawsze, na samym końcu wypranie rzeczy w pralce powinno przynieść upragnioną czystość ubrań.

Podsumowanie

W tym artykule przedstawiliśmy praktyczne porady na pytanie: “czym wywabić plamy z żywicy i inne uporczywe plamy?“. Usunięcie plam może okazać się łatwiejsze, niż się wydaje, wystarczy znać odpowiednie zasady i sprawdzone domowe sposoby. Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Ci w codziennej walce z różnorodnymi rodzajami plam, tak aby Twoje ubrania zawsze wyglądały jak nowe!

Sprytne triki na usuwanie plam

W walce z uciążliwymi plamami warto posiłkować się sprawdzonymi metodami, które przyniosą upragnioną czystość naszym ubraniom. Oto zestawienie rekomendowanych środków oraz technik, którymi można skutecznie wywabić plamy różnego rodzaju:

  • Żywica: użyj zamrożonego noża lub plastikowej karty do zeskrobania żywicy, a następnie aplikuj spirytus salicylowy lub aceton w celu rozpuszczenia plamy.
  • Krew: dla świeżych plam z krwi stosuj zimną wodę z dodatkiem soli kuchennej. W przypadku wyschniętych zabrudzeń sięgnij po nadtlenek wodoru lub tlenowy środek wybielający.
  • Kawa: szybko przemyj plamę z kawy wodą, a w razie trudności zastosuj glicerynę, ocet lub specjalistyczne środki przeznaczone do usuwania tego typu plam.
  • Trawa: wywabianie plam z trawy ułatwi stosowanie alkoholu, mydła, amoniaku czy mocnych detergentów, ale zwróć uwagę na rodzaj tkaniny, aby nie uszkodzić ubrania.
  • Wino: świeże plamy z wina można neutralizować solą lub ziemniaczaną mąką, a następnie przemyć wodą z dodatkiem octu owocowego, soku z cytryny lub odbarwiającego żelu do płukania. W przypadku wyschniętych plam zastosuj białe wino jako preludium do wyżej wymienionych metod.
  • Owoce: rekomendowanym zabiegiem dla świeżych plam owocowych jest przemywanie ich wodą z amoniakiem, zaś dla wyschniętych plam stosuj ocet z płynem do mycia naczyń.

Pamiętaj, że kluczowe jest reagowanie na pojawienie się plam w jak najszybszym czasie, a po przeprowadzeniu wyżej opisanych zabiegów wyszorowane ubrania powinny zostać wyprane w pralce zgodnie z zaleceniami producenta. W ten sposób z powodzeniem zniweczymy plamom ich zamiary i pozwolimy naszym ubraniom na dłużej prezentować się jak nowe.

Total
0
Shares
Prev
Jak obierać ogórka, żeby nie był gorzki – sprawdzone metody i porady

Jak obierać ogórka, żeby nie był gorzki – sprawdzone metody i porady

Czasem zdarza się, że po zjedzeniu ogórka czujemy dość nieprzyjemny posmak

Next
Usuwanie kamienia nazębnego: Praktyczne metody i wskazówki do higieny jamy ustnej

Usuwanie kamienia nazębnego: Praktyczne metody i wskazówki do higieny jamy ustnej

Kamień nazębny może stanowić nie tylko estetyczny problem, ale także prowadzić

Inne, polecane artykuły w serwisie